Beşiktaş Galatasaray derbisinin tartışmalı pozisyonları! Hakem Ali Şansalan’ın kararları…

Spor Toto Süper Lig’in 32. haftasında Beşiktaş ile Galatasaray Vodafone Park’ta karşı karşıya geldi. Hakem Ali Şansalan’ın 8 futbolcuya sarı kart gösterdiği derbideki kararlarını yayıncı kuruluş BeIN Sports’taki beIN Trio programda değerlendirildi.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

“HAKEMİN HAKEM ŞANSI VARDI”

Bülent Yıldırım: Burada faul yeterli, sarı olmaz. Tam ayağa basmadan bahsedemiyorum. Hakem de göremez zaten. Zor pozisyon. Faul yeterli.

Deniz Çoban: Hakemin, hakem şansı vardı. Seyirci, kulübeler, oyuncular; hakemin işini zorlaştırmadı. Sarı göstermedi, ben de doğru olduğunu düşünüyorum. Gösterseydi de itiraz etmezdim.

Seçim Demirel: Kontrolsüz bir hareket var, sarı kart çıkmalıydı.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

GEDSON İLE HAKEMİN ÇARPIŞMASI

Deniz Çoban: Kırmızı demiyorum ama Gedson Fernandes daha dikkatli olmalıydı.

Seçim Demirel: Kırmızıyı kabul etmem. Oyuncu orada yer almaya çalışıyor, belki de refleksle itiyor. Kötü niyet yok bence.

Bülent Yıldırım: Gedson Fernandes alan kazanmaya çalışıyor, hakemi itiyor. Hakem kötü yerde yakalandı, bunun farkında. Biraz abartılı itme, hakem rahatsız olmamış ve oyunun akışına izin verdi. Ben de bu yorumuna katılıyorum ve saygı duyuyorum. Bu hareketler ya kırmızıdır, ya da değildir. Otoriteyi aşağılayan bir olaysa, atar. Bence oyun içinde çarpışma.

TORREIRA’NIN SALİH UÇAN’A MÜDAHALESİ

Seçim Demirel: Sarı kart olmalıydı.

Deniz Çoban: Kesinlikle kart gerekir.

Bülent Yıldırım: Kontrolsüz bir hamle, sarı kart çıkmalıydı.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

OLIVEIRA’NIN MÜDAHALESİ

Deniz Çoban: Ele temas ettiğini ya da etmediğini ispatlayamıyorum.

Seçim Demirel: Ele temas var mı, defalarca izledim ama net bir şey anlayamadım.

Bülent Yıldırım: Pozisyon bütün açılarıyla yayınlandı. Kafayla çıkacakken, yanlış bir hamle ile kontrolsüz çıkıyor. Ayaktan da sekiyor. Bu top ele gelmiştir ya da gelmemiştir diyemiyorum. Eğer ele temas varsa penaltı. %100 temas olduğunu anlayamıyorum. İspat edemiyorum. VAR da göremiyor, müdahale edemiyor.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

BEŞİKTAŞ’IN İLK GOLÜNÜN ÖNCESİ

Deniz Çoban: Temiz bir gol, problem yok.

Seçim Demirel: Torreira kısa boylu olduğu için Omar Colley’in hamlesiyle yerde kaldı. Bence normal bir ikili mücadele. Faul yok.

Bülent Yıldırım: Torreira ile Omar Colley’in eşleşmesi yanlış bir eşleşme. Böyle bir ikili müdahaleyi kazanamazsınız. Torreira, Omar’ın kolundan tutmaya çalışıyor. Karşılıklı ikili mücadele bence görünmüyor.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

RASHICA’NIN SARI KARTI

Seçim Demirel: Doğru kart.

Deniz Çoban: Sarı doğru.

Bülent Yıldırım: Çok doğru bir kart.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

TORREIRA’NIN ABOUBAKAR’A MÜDAHALESİ VAR MI?

Bülent Yıldırım: Torreira, Aboubakar’a bakıyor bu pozisyondan sonra. Torreira yerden kalktı ikisi de birbirine bakıyor. Karşılıklı bir ikili mücadele. Düşerken Aboubakar’ın kolu Torreira’nın yüzüne geliyor. Aksiyonun devamında sonuç; penaltı yok.

Deniz Çoban: Penaltı olmadığını düşünüyorum. Aboubakar’ın bilerek ya da bilmeyerek yaptığı hareketin kaza olduğunu varsayıyorum. Öncesinde de sarı kart göstermese bile oradaki gerginliği bir şekilde vuruş yapılmadan önlemeliydi fikrindeyim.

Seçim Demirel: Torreira’nın Aboubakar ile olan kısmında sadece ikili bir mücadele, yer almaya çalışırken bir çarpışma gerçekleşiyor. Yere düşerken Aboubakar’ın eli rakibinin yüzüne geliyor, penaltıdan bahsedemeyiz.

MASUAKU’NUN SARI KARTI

Bülent Yıldırım: Masuaku’nun hakeme beden diliyle bir tepkisi var ve sarı kart çıkarıyor. Ali Şansalan çok sert bir şekilde kart gösteriyor. Bu sarı karta katılmıyorum.

Seçim Demirel: Ali Şansalan aşırı tepki verdi, gereksiz bir kart.

Deniz Çoban: Yanlış bir kart.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

ICARDI’NİN PENALTI BEKLEDİĞİ AN

Bülent Yıldırım: Pozisyonun başlangıcında ofsayt olduğu fikrindeyim. VAR burada penaltı kaçmış olsaydı, alıp onu çizgiyle gösterirdi. Futbol içinde Salih topa vuruyor. Kayarak geldiği için temas olduğunu düşünerek küçülüyor. Devam kararının doğru olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bence de devam doğru karar. Ama öncesinde ofsayt. Tecrübeli Ceyhun Sesigüzel kaçırmaz böyle şeyleri ama dalgınlığına gelmiş demek ki.

Seçim Demirel: Bu pozisyon da çok konuşuluyor, gündemde tutuldu ama bu pozisyonda Salih zaten topla oynuyor. Topla oynuyor, sonrasında yaptığı hareketlerde de kendini zaten sakınıyor. Pozisyonun başlangıcında da ofsayt olduğunu görüyoruz. Bir penaltıdan zaten söz edemeyiz. Bir penaltı şüphesi olduğu düşünülseydi VAR tarafından ofsayt çizgisi de çekilirdi. Onlar da penaltı olmadığını düşündüler ki çizgi çekme ihtiyacı duymadılar.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

BARIŞ ALPER’İN GEDSON’UN AYAĞINA BASMASI

Bülent Yıldırım: Barış Alper, Gedson’u görmüyor. Bu nedenle sarı doğru.

Seçim Demirel: Ayağa basma için sarı yeterli.

Deniz Çoban: Sarı kart yeterli.

Görüntü BeINSports’tan alınmıştır.

ROSIER’İN KEREM’E MÜDAHALESİ

Deniz Çoban: Sarı kart.

Bülent Yıldırım: Sarı kart.

Seçim Demirel: Burada hakem maçı bitirmeye odaklanmış. Kesinlikle sarı kart.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir