İspanya’da mahkemeden emsal karar! Boşandığı eşine, 25 yıl boyunca yaptığı ev işleri için tazminat ödeyecek

İspanya‘nın güneyindeki Endülüs özerk bölgesine bağlı Velez-Malaga’da bir mahkeme, evliliklerini sonlandırmak isteyen bir çiftin varlıklarının “mal ayrılığı rejimine” tabi olduğunu, yani her iki tarafın da kazandığı her şeyin sadece kendilerine ait olduğuna hükmederken, bu durum İspanyol kadın Ivana Moral’in dezavantajına gelişerek çiftin yıllar boyunca elde ettiği servet ve gayrimenkullere erişimini engelledi. Yargıç alınan kararın ardından, Ivana’nın tüm ev işlerinden sorumlu olduğunu saptadı ve elde edilen boşanma kararına göre kocası servetine servet katarken, Ivana’nın vaktini, “evde çalışarak, yani eve ve aileye bakarak” geçirdiğini belirtti.

200 BİN EURO’LUK TAZMİNAT KARARI

Yapılan alıştırmalar sonucunda, İspanya’daki mahkemeden, bütün servet ve gayrimenkule sahip olduğu anlaşılan adamın boşandığı eski eşi Ivana Moral için “25 yıl boyunca ücretsiz ev işleri yaptığı” gerekçesiyle 200 bin Euro (Yaklaşık 4 milyon TL) tazminat ödemesi yapması kararı çıktı.

EVLİLİK SÜRESİNCE YAPTIĞI İŞLERİN ASGARİ BEDELİ

Mahkemenin yargıcı, açıklanan yüklü miktardaki tazminatın, evlilik süresince kadının yaptığı işlerin asgari bedeline dayandığını ifade etti. Mahkeme ayrıca eski kocanın, biri reşit olmayan, diğeri de “18 yaşından büyük olan kızları için kadına aylık bakım ücreti ödemesi gerektiğine” de hükmetti.

“KOCAM EV DIŞINDA ÇALIŞMAMI İSTEMEDİ”

Cadena Ser radyosuna verdiği demeçte, “Kocam ev dışında çalışmamı istemedi” diyen Ivana, şu şekilde devam etti: “Kendimi sadece ev işlerine, kocama ve eve bakmaya adadım. Kocam ev işlerini yapmak gibi özel bir rol üstlenmemi sağladı, öyle ki başka pek bir şey yapamaz hale geldim.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir