İsrail ordusu Batı Şeria’da 2 Filistinliyi öldürdü

İsrail ordusunun, işgal altındaki Batı Şeria’da bir yasa dışı Yahudi yerleşim birimi yakınında 2 Filistinliyi öldürdüğü bildirildi. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria’nın kuzeyindeki Nablus kenti yakınlarındaki Elon Moreh’de, İsrail ordusuna ait bir güvenlik noktasına silahlı saldırı düzenlendiği ileri sürüldü.

AA’nın aktardığına göre açıklamada, 4 Filistinlinin hareket halindeki bir araçtan ateş açtığı iddia edilirken, yakınlarda bulunan İsrail askerlerinin onlara ateşle karşılık vermesi üzerine iki kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Diğer iki kişinin ise olay yerinden kaçtığı ve muhtemelen yaralı oldukları belirtildi. İsrail güçlerinin olayda zarar görmediği kaydedilen açıklamada, olay yerinde saldırıda kullanılan 3 silahın bulunduğu aktarıldı.

HAMAS: İSRAİL, TÜM BÖLGE İÇİN TEHLİKE OLUŞTURUYOR

Öte yandan Hamas Sözcüsü Hazim Kasım, İsrail’in tüm bölge ve bölgenin çıkarları için tehlike oluşturduğunu söyledi. Hamas Sözcüsü Hazim, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’nun son açıklamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Netanyahu’nun Filistin halkına, Suriye ve İran’a karşı tehditlerine dikkati çeken Kasım, açıklamasında “İsrail tüm bölgeye ve çıkarlarına karşı tehlike oluşturuyor” ifadesini kullandı.

Netanyahu’nun ‘kendilerini korkutmasının mümkün olmadığını’ belirten Kasım şunları kaydetti: “Düşmanın başlattığı dini savaşa karşı, Mescid-i Aksa’daki kimliği koruma savaşını sürdürecek olan Filistin halkımızı Netanyahu’nun sözlerinin korkutması mümkün değildir. Bütün gerginliklerin aslı, sistematik olarak terör uygulayan ve bunda devam edenin kendisi, işgaldir. Halkımız, özgürlük ve bağımsızlık hakkını söküp almak için meşru bir mücadelenin içindedir”

NETANYAHU NE DEMİŞTİ?

İsrail Başbakanı Netanyahu pazartesi akşamı yaptığı televizyon konuşmasında açıkça İsrail ordusunun Suriye’de askeri operasyonlar düzenlediğini itiraf etti. Netanyahu açıklamalarında “Suriye’deki İran hedeflerine karşı operasyon düzenledik Hamas Hareketi’nin Lübnan’da bir altyapı kurmasına kesinlikle izin vermeyeceğiz” ifadelerine yer verdi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir