Kuveyt Meclis Başkanı, “görevine başlamayan” Başbakan için Kuveyt Emiri’ne çağrıda bulundu

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah ve Veliaht Prens Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah’a, Başbakan Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah ile krizi çözmek için derhal müdahale etmeleri çağrısında bulundu.

Meclis’in internet sitesinde yayınlanan açıklamaya göre Ghanim, konuyla ilgili Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

Ganim, insanların işlerinin sekteye uğramasından, yasama ve denetim işlerinin çok uzun bir süre askıya alınmasına ve hayatın her alanının tam bir felce uğramasına kadar ülkenin şu anda içinde bulunduğu durumun herkes tarafından bilindiğini söyledi.

“Kendimi ve tarihi sorumluluğumu temize çıkarmak adına, Kuveyt Emiri’ne ve veliahtına, Başbakan’ın halkın işlerini engellemesi ve oyalamasının derhal durdurulması için derhal müdahale etmeleri çağrısında bulunuyorum.” diye konuşan Ganim, hükümetin Meclis’teki oturumlara katılmaması dolayısıyla ülkede bütçelerin kabul edilmesinin şu an durduğu uyarısında bulundu.

Başbakan’ı yemin etmek ve hükümetinin kurulmasını onaylamak için parlamento oturumlarına katılmak istemiyorsa görevini başkasına bırakmaya çağıran Ganim, iktidardaki ailenin bu görevi üstlenmek için yetkin kişilerle dolu olduğunu vurguladı.

Bir an önce parlamento seçimlerinin yapılmasını istediklerini, ancak prosedürlerin düzgün olmaması dolayısıyla seçime gidip parlamentoyu iptal etmek istemediklerini kaydeden Ganim, seçim düzenlemesine ilişkin işlemlerin hükümetin huzurunda tek oturumda bitirilmesi çağrısında bulundu.

Kuveyt Meclisi şu anda seçimleri yürütmekle ilgilenecek bir kurul kurmak için yasa hazırlıyor ve yasanın onaylanması için hükümetin Meclis’te hazır bulunması gerekiyor.

Kuveyt Emiri Şeyh Nevvaf el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, Şeyh Ahmed Nevvaf el-Ahmed es-Sabah’ı 5 Mart’ta yeniden başbakan olarak tayin etmişti.

Kuveyt Meclis Başkanı Merzuk el-Ganim, dün yaptığı yazılı açıklamada, hükümet kurulamadığı için oturuma katılamaması ve toplantı yeter sayısına ulaşılamaması sebebiyle Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince, iade edilen Ulusal Meclis’in ilk oturumunun Ramazan Bayramı tatili sonrasına ertelendiğini belirtmişti.

Kuveyt’teki son parlamento seçiminin iptali

Anayasa Mahkemesi, 19 Mart’ta, 29 Eylül 2022’de gerçekleştirilen seçimin iptali, seçimleri kazandığı açıklananların üyeliklerinin geçersiz sayılması ve feshedilen parlamentonun 2020’deki haline getirilmesine karar vermişti.

Mahkeme, iptal kararına gerekçe olarak “2020 yılında parlamentonun feshedilmesi kararının geçersiz olduğunu” göstererek bu durumdan hareketle 2022 seçimlerinin de geçersiz olacağını bildirmişti.

Kuveyt’te Meclis ile hükümet arasında tekrar eden anlaşmazlıklar nedeniyle Aralık 2020’de kurulan parlamento feshedilmişti. Kuveyt Veliaht Prensi Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah da 22 Haziran 2022’de yaptığı açıklamayla ülkede erken seçime gidileceğini duyurmuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir