Seçimde Oy Kullanmamanın Cezası Nedir, Kaç TL? Seçimde Oy Kullanmazsam Ne Olur?

4 yılda bir düzenlenen genel seçimler için Türkiye gün sayıyor. 14 Mayıs seçimlerine 11 gün kala, oy kullanacak seçmenler konu özelinde detaylı araştırmalarına başladı. Çeşitli nedenler dolayısıyla oy kullanamayacak olanlar ‘seçimde oy kullanmamanın cezası nedir?’ sorusuna yanıt arıyor. Peki seçimde oy kullanmazsam ne olur? Seçimde oy kullanmamanın cezası nedir, ne kadar? İşte detaylar…

14 Mayıs Pazar günü gerçekleşecek olan seçimlerde hem Cumhurbaşkanlığı hem de milletvekili seçimleri için oy kullanılacak.

Seçme hakkını kullanarak oy vermeye gidecek olan milyonlarca vatandaş, YSK’nın belirlediği kurallara uyarak oyunu verecek. 14 Mayıs günü için bekleyiş sürerken, zaruri bazı sebepler dolayısıyla oy veremeyecek olan seçmenler, oy vermemenin cezasını araştırıyor.

Peki oy kullanmak zorunlu mu? Oy kullanmazsam ne olur?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un 25. maddesinde yer alan bilgiler ışığında, seçimlerde oy kullanmak yasal olarak zorunlu bir durumdur. Oy kullanmanın gerçekleşmediği durumlarda YSK tarafından cezai işlemler uygulanmaktadır. Oy kullanmak her bireyin vatandaşlık görevidir.

2023 oy kullanmama cezası ne kadar?

Oy kullanmama cezası YSK tarafından belirlenmektedir. 2017 yılı Referandum seçimlerinde oy kullanmama cezası YSK tarafından 22 TL olarak belirlenmiştir. 1 Kasım Pazar tarihli 2015 seçimlerinde ise yine 22 TL olarak belirlenmiştir. 

14 Mayıs 2023 genel seçimlerinde oy kullanmama cezasının ne kadar olacağı YSK tarafından henüz açıklanmadı.

Oy kullanmama cezası nereye, nasıl ödenir?

Seçimlerde oy kullanmayan vatandaşlara ceza tebligatı gönderilmektedir. Ceza tebligatının ulaştırılmasının ardından, pusula üzerinde yer alan ödeme işlemleri bilgileri ile süreç devam eder. Ödeme işlemleri için PTT ya da Maliye Bakanlığı’na başvurulabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir