Bilim insanları: Hava çok kirlendiğinde ne yapılmalı?

Bugün sizlere, havanın taze kar havası yerine ince toz parçacıklarına doyması durumunda ne yapılması gerektiği konusunda bilim adamlarının tavsiyelerini sunuyoruz .

Kirliliğin zirve yaptığı saatlerde yürümekten kaçının

Zararlı toz parçacıklarının en yüksek konsantrasyonunun sabahın erken saatlerinde ve akşam saatlerinde olduğu biliniyor. Bu nedenle şu anda yürüyüş yapmaktan ve açık hava aktivitelerinden kaçının. Sıcak noktaları gösteren ilgili uygulamalar ve web sitelerinde kirli hava konsantrasyonunu izleyin.

Evinizi dışarıdaki kirli havadan nasıl korursunuz?

Evde hava temizleme cihazı harika bir fikir ancak kirliliğe karşı en iyi olanı seçmek önemlidir ve maddi olarak harcama yapmanızı gerektirir.

Dışarıda maske takılmalı mı?

Maskeler ince toz parçacıklarının solunum yoluna girişini tamamen engelleyemez ancak bir tür mekanik bariyerdir. Maskenin kuru olması çok önemlidir. Etkili olmayacağından ıslak olmamalıdır.

Kirli havaya karşı savunmasız gruplar

Bilim adamlarına göre havada ince toz parçacıklarının yüksek olduğu günlerde en dikkatli olanlar astımlılar, kronik obstrüktif akciğer hastalığı olanlar, kalp-damar hastalıkları olan kişiler ve hamile kadınlar olmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir