İran’dan İsrail’e ‘boru hattı’ suçlaması: ‘Komplo bertaraf edildi’

İran, geçtiğimiz hafta içinde doğalgaz boru hatlarında yaşanan iki patlamadan İsrail’i sorumlu tuttu. İran Petrol Bakanı Cevad Ovci, ‘komplo’ olarak değerlendirdiği patlamaları İsrail’in ‘terör eylemi’ olarak nitelendirerek ‘saldırının sonuçsuz kaldığını ve sadece birkaç boru koluna zarar vermeyi başardıklarını’ söyledi.

İran’ın Tesnim haber ajansının aktardığına göre, İran Petrol Bakanı Ovci, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gaz hatlarının patlamasından iki saat sonra arkadaşlarımız çalışmalara başladı ve hatlar çalıştırıldı. Bu komplo Siyonist rejimin terör eylemi olup sonuçsuz kaldığı da açıktır, sadece birkaç boru koluna zarar vermeyi başarmışlardı” diye konuştu.

‘İSRAİL’İN İŞİYDİ AMA BAŞARILI OLAMADI’

Hükümet kurulu toplantısının oturum aralarında açıklamalarda bulunan Ovci, “Düşman, halkın ev kullanımı gaz sektörüne meydan okumayı amaçlıyordu, buna tam hazırlıklıydık, düşmanın bu habaset dolu eylemini etkisizleştirdik ve hemen doğalgaz akışını sağladık” dedi. Ovci sözlerini şöyle sürdürdü: “Patlamanın ardından 2 saat sonra arkadaşlarımız çalışmaya başladı ve hatlar çalıştırıldı. Bu komplo gaspçı İsrail’in işiydi ama başarılı olamadı ve sadece birkaç boru koluna zarar verildi; bu komplo artık bertaraf edildi.”

Ne olmuştu?

İran Ulusal Gaz Şirketi Gaz Dağıtım Müdürü Said Akli, 14 Şubat Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çeharmahal-Bahtiyari eyaletine bağlı Borucen ilçesindeki doğalgaz dağıtım hattında yaşanan patlamayı bir ‘terörist sabotaj eylemi’ olarak nitelendirmişti.

ABD’nin The New York Times gazetesi de iki Batılı yetkili ve İran Devrim Muhafızları ile bağlantılı bir askeri strateji uzmanına dayandırdığı haberinde, İran’da son bir hafta içinde doğalgaz boru hatlarında yaşanan ve İran’ın ‘sabotaj’ olduğunu savunduğu iki büyük patlamanın arkasında İsrail’in olduğunu ve ‘saldırıların İsrail ve İran arasında devam eden gölge savaşta dikkate değer bir değişime işaret ettiğini’ yazmıştı.

Gazetenin paylaştığı bilgilere göre, çarşamba günü İran’da düzenlenen ‘sabotaj’ saldırıları, biri Çeharmahal-Bahtiyari’de, diğeri Fars eyaletinde olmak üzere iki ana doğalgaz boru hattını hedef almıştı. Bunun ardından en az beş eyalette konutlara, kamu binalarına ve fabrikalara doğalgaz sağlanması konusunda kesintiler yaşanmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx