Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukları sporla kaynaştırmak ve doğaya duyarlı birer vatandaş olmalarını sağlamak amacıyla yıl boyunca ücretsiz futbol kursları düzenliyor. 7-13 yaş arasındaki çocukların katılabildiği kurslar, sosyalleşmelerine ve futbolu uygulamalı olarak öğrenmelerine yardımcı oluyor. Kurslar, yaz döneminde de büyük ilgi görüyor ve hafta sonları düzenleniyor. Mersin Büyükşehir Belediyesi, yetenekli çocukları ise özel kulüplere yönlendirerek Türk futboluna kazandırmayı hedefliyor. Ayrıca, çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve sağlıklı yaşama teşvik etmek amacıyla spor yapmaya teşvik ediyor.